HISTORIA***  Reportaże Zbigniewa Bodnara w 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w środę po godz. 18.00

08:50

13 grudnia 2017

Zbigniew Bodnar

Dziennikarz gorzowskiej redakcji Radia Zachód. Tel. 95 720 47 91.

(Visited 1 705 times, 1 visits today)

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

(Visited 1 705 times, 1 visits today)

36 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Tragiczne wydarzenia z nim związane do dziś wywołują emocje i wzruszenie. Zmieniły życie wielu osób: ich poglądy i sposób patrzenia na historię. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z NSZZ „Solidarność”. Życie straciło 40 osób. Z okazji kolejnej rocznicy przypomnę Państwu  dwa reportaże Zbigniewa Bodnara, z których pierwszy opowie o tamtych grudniowych dniach widzianych oczami uczestników i świadków, a drugi o działaniach na rzecz „Solidarności” ze strony zachodniej Polonii i ówczesnej emigracji.

Na początek audycja pod tytułem „Przeżyliśmy to wszystko”.                               W Zakładach Włókien Chemicznych Stilon w Gorzowie w 3-dniowym strajku    ((14-17 grudnia 1981 r.) wzięło udział ponad 3 tysiące osób, w Zakładach Mechanicznych Ursus (15-16 grudnia) blisko 2 tysiące pracowników. Podczas brutalnej pacyfikacji pobito kilkudziesięciu uczestników, a 76 zatrzymano. Kilkunastu skazano na kary pozbawienia wolności, w tym na 8 lat przywódcę strajku Tadeusza Kołodziejskiego. W pierwszych dniach stanu wojennego w ówczesnym województwie gorzowskim internowano 57 działaczy „Solidarności”. W latach 1982-1986 tylko w regionie gorzowskim sądzono w procesach politycznych ponad 150 osób, z czego skazano 133. Wróćmy zatem do tamtych dni w reportażu Zbigniewa Bodnara.

Audycja druga nosi tytuł „Zza żelaznej kurtyny”.

Jej głównym bohaterem jest Witold Pronobis, polski historyk, publicysta i dziennikarz. Od 1983 r. był redaktorem programowym i kierownikiem działu sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Stworzył tam największy zbiór polskich wydawnictw podziemnych poza granicami kraju. Redagował artykuły ukazujące się cyklicznie, które dotyczyły analizy zjawisk tzw. drugiego obiegu. Był autorem licznych dokumentalnych audycji radiowych, współpracował też z paryską „Kulturą”, Zeszytami Historycznymi i innymi polskimi wydawnictwami emigracyjnymi oraz podziemnymi w kraju. Napisał podręcznik najnowszej historii Polski i świata, z którego w pierwszych latach po upadku komunizmu powszechnie uczono dziejów XX wieku. Przez 10 lat prowadził w Marwicach koło Gorzowa ośrodek pod nazwą Miejsce Spotkań i Dialogu Ponadgranicznego. Obecnie mieszka w Niemczech.

 

(Visited 1 705 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz